Mistrzostwa Polski w Stepowaniu!

utworzone przez | kwi 18, 2018 | INFORMACJE, STEPOWANIE, TAP-DANCE, WYDARZENIA STEPOWANE

WSTĘP


Stepowanie to nie tylko świetna zabawa, sposób na odstresowanie się po pracy, czy rozruszanie zasiedzianych przed komputerem mięśni i stawów. To także sport, a tak jak w każdym sporcie tak i w stepowaniu organizowane są regularnie konkursy, puchary i mistrzostwa mające na celu wyłonić tych najlepszych z najlepszych. Jest to świetna okazja aby wszyscy stepujący wielbiciele rywalizacji i zastrzyku adrenaliny mieli szansę spróbować swoich sił w wyścigu o tytuł mistrza. Właśnie  w zeszłą niedzielę odbył się „wyścig” mający wyłonić tegorocznych MISTRZÓW POLSKI W STEPOWANIU.

MISTRZOSTWA STEPOWANIA – O CO CHO?


KTO MOŻE ZOSTAĆ MISTRZEM STEPOWANIA ?

Tytuł mistrza może zdobyć każdy kto poświęcił wystarczająco dużo czasu aby zaimponować swoim stepowaniem składowi sędziowskiemu. Dodać trzeba, że jest to impreza zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Konkurs jest podzielony na kategorie wiekowe :  Dzieci >7;  Dzieci >11 lat;  Juniorzy 12 – 15 lat;  Dorośli 16+;  Dorośli-2 31+. W ramach owych kategorii, można wystąpić – solo, w duecie, w trio, a także w grupach lub formacjach.

DROGA DO MISTRZOSTWA ?

Zanim zdobędziesz upragniony tytuł najlepszego stepera czeka Cię całkiem długa droga którą zna każdy kto choć raz spróbował podjąć to wyzwanie. Mistrzostwa stepowania wyglądają na takiej zasadzie, że każdy kto się do nich zakwalifikował przedstawia na scenie swoją stepowaną prezentację, a skład sędziowski ocenia każdą pod kilkoma względami. Choreografie mieszczą się zwykle w granicach 1:30 – 3 min w zależności od kategorii. Zliczana jest punktacja i osoba z największą ilością punktów dostaje tytuł mistrzowski.

Zatem zanim w ogóle staniesz na scenie i zastepujesz swój wymarzony numer czeka Cię jeszcze ciężka i długa droga samych przygotowań. Jako, że głównie oceniana jest choreografia i technika stepowania – przed Tobą dziesiątki, a nawet setki godzin poświęcone szlifowaniu techniki oraz przygotowaniu choreografii. Dopiero jeżeli hektolitry wylanego po drodze potu, łez, a czasem nawet i krwi nie zniechęcą Cię wystarczająco, możesz spróbować swoich sił w rywalizacji.

Masz jedną szansę – jeden zwykle dwuminutowy pokaz aby oczarować komisję… lub pod wpływem stresu czy śliskiej podłogi wypaść z rytmu, poślizgnąć się, pomylić kroki i zaprzepaścić całe przygotowania. Drugiej szansy zwykle nie ma, chyba, że jest na tyle uczestników aby wcześniej przeprowadzić eliminacje do finałów. Zwykle jest to jednak jedna szansa.

TEGOROCZNE MISTRZOSTWA STEPOWANIA


 

W tym roku organizacją Krajowych Mistrzostw stepowania IDO TAP-DANCE zajęli się specjaliści z Royal Dance Center w Opolu. Same mistrzostwa odbyły się w Głogówku. Na scenie świeżo odremontowanego Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Drewniana podłoga była zdecydowanym atutem tegorocznych mistrzostw, lekko śliska – ale nie za śliska jak to często zdarza się przy okazji różnego rodzaju stepowanych imprez. Na szczególną uwagę zasługuje świetne nagłośnienie stepowania – kilka mikrofonów umieszczonych z różnych stron niemal gwarantowało świetna równowagę pomiędzy podkładami muzycznymi, a dźwiękiem stepowania. Serdeczne gratulacje dla organizatorów!

WALKA O PODIUM I WYNIKI

Z roku na rok atmosfera w czasie Mistrzostw Polski w Stepowaniu robi się coraz bardziej gorąca. Nowi tancerze i nowa energia daje coraz więcej emocji i adrenaliny. Zdrowa rywalizacja sprawia, że poziom stepowania w Polsce rośnie niemal z minuty na minutę, przyciągając coraz to nowe rzesze sympatyków wystukiwanego tańca. Oczywiście wciąż można narzekać na ilość osób podejmujących to trudne wyzwanie jakim są mistrzostwa stepowania. Nie zapominajmy jednak, że stepowanie w Polsce w dalszym ciągu dopiero raczkuję i potrzeba trochę czasu aby nasi Polscy Steperzy uzyskali na tyle pewności siebie aby w większej ilości aspirować do tytułu mistrzów nie tylko Polski, ale także Europy, lub nawet świata.

W tym roku na mistrzostwach nie pojawiły się wszystkie szkoły stepowania w Polsce. W szranki stanęli przede wszystkim: Royal Dance Center Opole – Studio Tańca Rytmix Konin – Tap Dance Katowice – Polly Art Academy Opole – Tip Tap Warszawa oraz oczywiście Wrocławska Stepownia

 

 

WROCŁAWSKA  STEPOWNIA


Wygląda na to, że w tym roku Wrocławska Stepownia zaskarbiła sobie szczególne upodobanie wśród sędziów. Nasi zawodnicy zajęli aż 4 pierwsze i 2 trzecie miejsca!!! Tym samym do Wrocławia wróciło aż 11 POLSKICH MISTRZÓW STEPOWANIA oraz 9 WICE-WICE MISTRZÓW! Nie spoczywamy jednak na laurach – kolejne mistrzostwa już za rok 😉 Zachęcamy także wszystkich steperów z każdego zakątka naszego pięknego kraju, aby w przyszłym roku również spróbowali swoich sił w rywalizacji o tytuł mistrzów stepowania!