SŁOWNIK STEPOWANIA

– czyli o tym jak się porozumieć ze steperem

Poniżej przedstawiam słownik stepowania tj. zbiór słów, zwrotów, sformułowań jakimi posługują się na co dzień steperzy. Na przestrzeni lat zostało wydanych kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt książek traktujących o stepowaniu. W niemal każdej z nich można znaleźć rozdział poświęcony nazewnictwu, ale co ciekawe bywa, że te same kroki mają całkowicie inne nazwy. Dlatego choć postaram się przedstawić wszelkie możliwe słowa na dany krok, nie traktuj tego słownika jako jedynego źródła wiedzy. Stepując za granicą z pewnością nie raz zostaniesz zaskoczony przez jakąś dziwną nazwę, ale abyś nie był dłużny – na samym końcu znajdziesz również nasze autorskie Polskie kroki i ich równie autorskie nazwy.

P.S. Większość klasycznych nazw jest po po prostu angielskimi słowami, dlatego w miarę możliwości podpowiem Ci również ich polskie odpowiedniki

Wszystko Wiedząca Stepówka

SPIS TREŚCI

STEPSINGLESTAMPTOUCHSTOMPBRUSHSPANK (BACK)SCUFFDIGHEELHEEL DROPHEEL STEPHEEL TAP TOETOE DROPTOE STANDPUNCHTOE TAPRIM SHOTHOPHAMPLEAPLAMPJUMPSLAMCHUGPULLPUSHHEEL CLICKTOE CLICKHEEL TOE CLIPTOE HEEL CIPSLIDESCRAPEDRAW

QUADRUPLE – IRISH – PADDLE&ROLL – 4 POINT RIFF WALK – CRAMP ROLL – „DOUBLE” PULLBACK – „DOUBLE” PULLOVER – „DOUBLE” FLAP – „DOUBLE” SHUFFLE – „DOUBLE” TOE PUNCH – BASIC MAXI FORD (MAXI) – BASIC GRABOFF – SINGLE BUFFALO

BASIC GRAPEVINE – BASIC JAZZ SQUARE – BASIC PADDLE-TURN – BASIC SUSIE-Q – BASIC STAR – BASIC CRAWL – TURNS – OBIKABBIBLE –

SŁOWNIK STEPOWANIA 

– TECHNIKI POJEDYNCZEGO UDERZENIA –

STEP – Krok na palcach (ball) z przeniesieniem ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (jak w chodzeniu). może być wykonany w każdą stronę.
SINGLE – Inna nazwa na STEP, czyli krok na palcach (BALL) z przeniesieniem ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (jak w chodzeniu). Może być wykonany w każdą stronę.
STAMP – Krok z przeniesieniem ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (jak w chodzeniu), ale wykonywany całą powierzchnią stopy (FLAT FOOT) – palce i pięta jednocześnie uderzają w podłogę. Takie „człapanie”.Po Polsku można powiedzieć CZŁAP
TOUCH – uderzenie o podłogę przodem stopy (BALL), mogące brzmieć jak STEP, ale bez przeniesienia ciężaru ciała. Palce po uderzeniu zostają na podłodze.
STOMP – uderzenie o podłogę całą powierzchnią stopy (FLAT FOOT), podobne do STAMP, ale bez przeniesienia ciężaru ciała na uderzającą nogę. Krótko mówiąc tupnięcie bez przeniesienia ciężaru ciała, stąd polska nazwa TUP.
BRUSH (FRONT BRUSH) – uderzenie o podłogę przednią częścią stopy (ball) w czasie ruchu nogą do przodu.  Może to być ruch krótki od kolana lub dłuższy od biodra. Stopa po stuknięciu opuszcza podłogę. Ruch ten podobny jest do swego rodzaju szczotkowania lub zamiatania do przodu podłogi. Po Polsku śmiało można nazwać go SZCZOTKA.
SPANK (BACK BRUSH, BACK) – uderzenie przednią blaszką tak jak BRUSH ale w kierunku do tyłu, stąd często nazywane- BACK BRUSH lub BACK, czyli po prostu BRUSH w tył. Zaczynamy zwykle z pozycji kiedy noga jest z przodu, ale niekoniecznie.  Inna nazwa preferowana przez nas to “SPANK”, czyli klaps.
SCUFF – uderzenie o podłogę  piętą wolnej nogi podczas jej ruchu do przodu – podobnie jak w polskim Krzesanym. Po uderzeniu noga jest z przodu lub wraca do pozycji początkowej pozostając cały czas w powietrzu. Nie następuje przeniesienie ciężaru ciała.
DIG – uderzenie w podłogę tylną częścią pięty wolnej nogi bez przeniesienia ciężaru ciała, ale pięta po uderzeniu zostaje na podłodze. Technika często wykonywana delikatnie przed nogą wspierającą.
HEEL – uderzenie o podłogę piętą bez podnoszenia całej nogi, a więc palce pozostają cały czas w kontakcie z podłożem. Technika wykonywana nogą na której spoczywa ciężar ciała.
HEEL DROP – uderzenie o podłogę piętą bez podnoszenia całej nogi, a więc palce pozostają cały czas w kontakcie z podłożem. Podobne do HEEL ale wykonywane nogą nie utrzymującą ciężaru ciała.
HEEL STEP – Krok jak STEP (z całkowitym przeniesieniem ciężaru ciała na drugą nogę), ale wykonywany na piętę (heel). Palce zostają w górze.
HEEL TAP – Perkusyjne uderzenia o podłogę tylną częścią pięty bez przeniesienia na nią ciężaru ciała. Stopa po uderzeniu opuszcza podłogę.
TOE – opuszczenie wcześniej podniesionych palców (pięta zostaje na podłodze) nogi która utrzymuje ciężar ciała. Często nazywane „Ball”.
TOE DROP – opuszczenie wcześniej podniesionych palców (pięta zostaje na podłodze) nogi która NIE UTRZYMUJE CIĘŻARU CIAŁA. Często nazywane „ball drop” lub dla uproszczenia po prostu „ball”.
TOE STAND – Jest to ruch przenoszący cały ciężar ciała na czubki butów. Może być wykonywany jako wejście na czubki bez całkowitego oderwania się od podłogi, lub jako wskok.
PUNCH – uderzenie podłogi czubkiem buta, bardzo często za stojącą nogą, ale może być wykonany w każdym kierunku. Często znane jako JAB lub w uproszczeniu TOE.
TOE TAP – uderzenie o podłogę przodem stopy (BALL), mogące brzmieć jak STEP, ale bez przeniesienia ciężaru ciała. Palce po uderzeniu opuszczają podłogę.
RIM SHOT –  uderzenie w podłogę wewnętrzną lub zewnętrzną częścią pięty (heel), zwykle w ruchu krzyżującym z przodu lub z tyłu nogi na której stoimy.
HOP – podskok na na palcach jednej nogi (bez przeniesienia ciężaru ciała).
HAMP – podskok na jednej nodze (bez przeniesienia ciężaru ciała) tak jak HOP, ale skaczemy na całą stopę (FLAT FOOT)
LEAP – przeskok na palce z jednej nogi na drugą – przez chwilę obie są w powietrzu, następuje przeniesienie ciężaru ciała, czasem gdy odbywa się bardzo szybko bywa nazywany STEP.
LAMP – przeskok tak jak LEAP ale lądowanie odbywa się na całą stopę – FLAT FOOT
JUMP – Skok na dwie stopy – jednocześnie lub oddzielnie, zwykle odbywa się na palcach stóp.
SLAM – uderzenie takie jak STOMP ale wykonywane wyprostowaną nogą w bardzo zrelaksowanym ruchu. Zwykle nie następuje przeniesienie ciężaru ciała.
CHUG – noga utrzymująca ciężar ciała wykonuja SLIDE (ślizg) do przodu kończąc ruch uderzeniem pięty (HEEL). Inna nazwa to BUCK. Może być wykonywany jedną nogą, lub obiema jednocześnie.
PULL – ruch przeciwny do CHUG,  czyli ślizg w tył na palcach nogi utrzymującej ciężar ciała.
PUSH – ruch taki jak CHUG,  ale pod koniec jego wykonywania pięta nie uderza w podłogę.
HEEL CLICK – przenosząc ciężar ciała na palce obu stóp, skręcamy się w taki sposób, aby stuknąć o siebie blaszkam ina piętach (HEEL TAPS). Może być wykonywany także w powietrzu w czasie LEAP  wtedy powstają dwa uderzenia które nazywamy CUTOUT.
TOE CLICK – przenosząc ciężar ciała na pięty obu stóp, skręcamy się do środka, aby stuknąć o siebie blaszkami które mamy pod palcami (TOE TAPS). Tak jak HEEL CLICK może być wykonywany w powietrzu.
HEEL TOE CLIP – w czasie ruchu krzyżującego z przodu pięta jednej nogi uderza w podniesione palce drugiej, na której spoczywa ciężar ciała.
TOE HEEL CLIP – technika taka sama jak HEEL TOE CLIP, z tą różnicą, że uderzenie odbywa się z tyłu ciała kiedy palce jednej wolnej nogi uderzają w podniesioną piętę drugiej – na której spoczywa ciężar ciała. Inna nazwa to TRIP.
SCRAPE – otarcie, lub skrobnięcie zewnętrzną lub wewnętrzną krawędzią przedniej blaszki w czasie ruchu po podłodze.
DRAW – ruch jednej stopy po podłodze z otwartej pozycji (noga daleko od ciała) do zamkniętej pozycji, bez przeniesienia ciężaru ciała

– TECHNIKI PODWÓJNEGO UDERZENIA –

 

DOUBLE – technika podwójnego uderzenia będąca każdym połączeniem techniki BRUSH i STEP, lub SPANK i STEP.
SHUFFLE – podstawowa technika podwójnego uderzenia wykorzystująca następujące po sobie – BRUSH i BACK. Może być wykonywana przy użyciu bardziej zaawansowanej techniki „jednej akcji” rozluźnionej kostki, gdy ruch idzie od biodra tworząc dźwięki BRUSH i TOE TAP
SCUFFLE – technika podobna do SHUFFLE, ale wykorzystująca następujące po sobie – SCUFF i BACK.
BALL CHANGE (B/C)– Tradycyjna technika pojawiająca się w wielu formach tańca, także w stepowaniu. Polega na wykonaniu dwóch szybkich kroków (zwykle STEP/STEP) podczas których ciężar ciała przenosi się na drugą nogę, ale szybko wraca na pierwszą.
FLAP – Tradycyjnie połączenie następujących po sobie BRUSH/STEP lub BACK/STEP w każdym kierunku, ale wykonywane w synkopie. W zaawansowanej technice ruch zaczyna się od biodra, które „podnosi” kolano, a następnie upuszcza podniesioną nogę pod ciało.
FLAM – nazwa pochodzi z powszechnych podstaw perkusji. W wersji podstawowej są to wykonane w jednym ruchu – TOUCH (wewnętrzną lub zewnętrzną krawędzią buta), oraz RIM SHOT.
SLAP – technika taka sama jak FLAP, czyli połączenie następujących po sobie BRUSH/STEP  lub BACK/STEP w każdym kierunku. Wykonywane w synkopie, bez przeniesienia ciężaru ciała.
RIFF – technika polega na wykonaniu w jednym ruchu następujących po sobie brush (lub touch) i scuff
BACK RIFF – technika polega na wykonaniu w jednym ruchu następujących po sobie DIG i BACK
CUT OUT – przeskok z jednej nogi na drugą (LEAP) ze stuknięciem piętami (HEEL CLICK) w powietrzu. Zwykle odbywa się do boku (najwygodniej), jednak może być wykonywany w każdym kierunku.
PULLBACK (BASIC PULLBACK) – technika polega na wykonaniu DOUBLE (BACK/STEP) obiema stopami jednocześnie.
PULLOVER (BASIC PULLOVER) – technika polega na wykonaniu DOUBLE (BRUSH/STEP) dwiema nogami jednocześnie, w ruchu do przodu.
PULLSIDE (BASIC PULLSIDE) – technika polega na wykonaniu DOUBLE (BRUSH/STEP lub BACK/STEP) dwiema nogami jednocześnie, w ruchu do boku.
PICKUP – jest to DOUBLE (BACK/STEP) wykonany jedną nogą – tą która utrzymuje ciężar ciała.
PICKUP  CHANGE– technika podobna do PICKUP, jednak drugie uderzenie to LEAP zamiast STEP. Czyli uderzamy BACK w czasie przeskoku na drugą nogę (BACK/LEAP)
PICKOVER – technika podobna do PICKUP, jednak wykonana do przodu. Polega na uderzeniu BRUSH w czasie wykonywania HOP w ruchu do przodu. (oba uderzenia jedną nogą)

PICKOVER CHANGE – uderzenie BRUSH  w czasie wykonywania LEAP, w ruchu do przodu. Przy czym BRUSH wykonuje noga na której na początku spoczywał ciężar ciała, a lądujemy poprzez LEAP na drugiej.
ROLL – następujące zaraz po sobie dwa uderzenia – step, heel
REVERSE ROLL – Technika podobna do ROLL, ale uderzenia wykonywane są w odwrotnej kolejności,
najpierw krok na piętę, a potem opuszczenie palców, czyli -HEEL STEP, TOE.
PADDLE – Technika polega na wykonaniu następujących po sobie dwóch uderzeń – DIG, BACK.

BASIC CRAMP – Połączenie następujących po sobie JUMP i HEEL, przy czym obie te techniki wykonujemy dwiema nogami (naskok na dwie nogi, a następnie opuszczenie jednocześnie obu pięt).
BASIC CRAWL – Następujące po sobie uderzenia STEP/HEEL, HEEL/TOE, lub TOE/HEEL w ruchu gąsienicowym, czyli tak jakbyśmy za każdym uderzeniem zamykali stopę do środka, lub otwierali na zewnątrz.
FLEA-HOP – Polega na wykonaniu SLIDE w dowolnym kierunku od nogi przytrzymującej ciężar ciała, a następnie wykonanie tą samą nogą STEP lub LEAP.
TRENCH – Przeskok (LEAP) z jednej nogi na drugą w czasie którego noga podtrzymująca ciężar ciała wykonuje SLIDE. Technika przypomina ruch jaki wykonuje panczenista w łyżwiarstwie szybkim.

– TECHNIKI POTRÓJNEGO UDERZENIA –

 

TRIPLE – Kombinacja trzech następujących po sobie uderzeń: SHUFFLE / STEP lub SHUFFLE / LEAP
ONE & 1/2 – Polega na wykonaniu SHUFFLE w technice prostej nogi, a następnie dodaniu BACK lub TOE TAP.
OPEN THIRD – Technika wykonywana w podobny sposób jak SHUFFLE, z tą różnicą, że pozwalamy aby pomiędzy BRUSH i BACK pięta wykonała dodatkowe uderzenie – SCUFF. Niezbędna jest  tu bardzo zrelaksowana praca kostki. Otwarta trójka bywa również nazywana RIFFLE.
CLOSED THIRD – Polega na wykonaniu FLAP, dodając pomiędzy uderzeniami BRUSH i STEP stuknięcie piętą – HEEL TAP / HEEL STEP. Wymaga bardzo zrelaksowanego „rzutu” stopą. Często nazywana SLURP, lub BRRRRP.

BASIC ESSENCE – Polega na wykonaniu kolejno : STEP / BALL / CHANGE – krzyżując nogi z przodu.
BOMBERSHAY – Polega na wykonaniu kolejno : STEP/ BALL / HEEL STEP – krzyżując nogi z przodu
3 POING CRAWL – Podstawowa wersja crawl. Rodzaj „pełzania” stopą po podłodze wykonując kolejno STEP / HEEL / TOE, przy czym pierwsze uderzenie wykonywane jest stopą wykręconą do środka. Może być wykonywana także nogą na której nie opiera się ciężar ciała.
RIP – Technika polega na wykonaniu po kolei : BRUSH / PICKUP CHANGE. Spotykana również po nazwą TREADMILL.

BASIC RIP – Technika bardzo podobna do RIP, ale wykonywana w drugą stronę – BACK / PICKOVER CHANGE
BASIC WING – Trzy dźwiękowa wariacja na temat JUMP. Polega na wyrzuceniu na zewnątrz (do boku) zrelaksowanych stóp wykonujących BRUSH następnie stopy wracają z powrotem do środka wykonując back, po czym następuje lądowanie na Balls, czyli palcach obu stóp.
SWAP – Całkowity transfer ciężaru ciała na drugą nogę w czasie wykonywania SINGLE WING. Czyli po wykonaniu WING na jednej nodze, lądujemy na drugiej – zamiast HOP wykonujemy LEAP.
SINGLE WING – Technika taka sama jak WING, ale wykonywana na jednej nodze, tej która utrzymuje ciężar ciała.

– TECHNIKI POCZWÓRNEGO UDERZENIA –

 

QUADRUPLE – Bardziej zaawansowana technika czterech dźwięków polegająca na wykonaniu SHUFFLE (techniką prostej nogi) dodając następnie w jednej akcji BACK i STEP.
IRISH – Technika tradycyjnie wykonywana krzyżując – z przodu, lub z tyłu – nogę utrzymującą ciężar ciała. Polega na wykonaniu SHUFFLE / HOP / STEP. Może być nazywana FRONT IRISH, lub BACK IRISH w zależności od tego czy noga wykonująca SHUFFLE krzyżuje drugą z przodu, czy z tyłu.
PADDLE&ROLL – Dokładnie tak jak się nazywa – wykonujemy najpierw PADDLE, a następnie ROLL. Przez niektórych często nazywana paradiddle.
4 POINT RIFF WALK – Następujące po sobie TOUCH / SCUFF / DIG / TOE.
CRAMP ROLL – Technika polega na wykonaniu następujących po sobie STEP / STEP / HEEL / HEEL, w kolejności – lewa, prawa, lewa, prawa, lub prawa, lewa, prawa,lewa. Często wykonywane w czasie lądowania po skoku
„Double” Pullback – BACK / BACK / STEP / STEP (lplp lub plpl). Wykonywana zwykle w jednej akcji,
„Double” Pullover – Technika podobna do „Double” PULLBACK, przy czym uderzenia BACK zostają zastąpione uderzeniami BRUSH w przód. Czyli BRUSH / BRUSH / STEP / STEP.
„Double” Shuffle – Tak, jak zapewne się domyślasz jest to po prostu SHUFFLE wykonane dwukrotnie
„Double” TOE PUNCH – Technika polegająca na wykonaniu kolejno (lplp / plpl) – TOE PUNCH / TOE PUNCH / STEP / STEP
Basic Maxi Ford (Maxi) – SHUFFLE / LEAP / PUNCH. Tradycyjnie PUNCH wykonywany jest po skosie w tył krzyżując drugą nogę. Czasem jako technika pięciu uderzeń dodając na początku STEP.
Basic Graboff  – Technika podobna do Maxi z tą różnicą, że ostatnie uderzenie (PUNCH) zastępujemy Step’em, krzyżując drugą nogę z przodu, lub z tyłu. Innymi słowy – SHUFFLE / LEAP / STEP. Tradycyjna wersja zakłada wykonanie PICKUP CHANGE w miejsce LEAP, wiele osób nazywa GRABOFF’em kombinację SHUFFLE/ PICKUP CHANGE.
Single Buffalo – Kombinacja STEP / SHUFFLE / STEP, wykonywana w przód do boku, kończąc z wolną nogą zgiętą z przodu, przygotowaną do powtórzenia sekwencji. Podobnie jak „sur le cou de pied” w balecie.

– TECHNIKI PIĘCIU UDERZEŃ –

 

Quintuplet – wykonane kolejno : „Double” SHUFFLE / STEP
BASIC WALTZ CLOG – STEP / SHUFFLE B/C – tradycyjnie krzyżując BALL CHANGE z tyłu, bądź przodu.
GRABROLL – Następujące po sobie kolejno – SHUFFLE / PICKUP CHANGE / HEEL
FIVE SOUND WING – Bardziej zaawansowana technika polegająca na wykonaniu : „Double” SHUFFLE / STEP na obu nogach jednocześnie
Single Five Sound Wing – Five Sound Wing wykonany na jednej nodze!!
Five Sound Swap – Tym razem wykonujemy single Five Sound Wing, ale na końcu zastępujemy STEP przy użyciu LEAP. Znane również jak The Condos Wing
Nerve Tap – Szybka seria uderzeń wykonywana przednią lub tylną blaszką poprzez mocne napięcie nogi i jednocześnie całkowite rozluźnienie kostki. Zasadniczo przy jej pomocy można tworzyć dowolną ilość dźwięków.